Delegates & Committee Meeting - Lantern Club

DELEGATES & COMMITTEE MEETING Date : 22/11/2021 Time : 7:30 pm Venue : Lantern Club : Alfresco Area in MAZI Restaurant Meeting Minutes : TBA Please Read more

Rep Teams Registration : Deadline 19th Nov

The association requests all selected rep players to get registered, preferably by the 19 th Nov : REGO LINK Kindly Contact Morris Iemma for further assistance Read more

st.g.d.c.a competition rules - 2021-22

Please see a copy of the update st.g.d.c.a competition rules - 2021-22 : Link Read more

Season Kick Off : ALL THE BEST

The association committee members wish all the players & parents a great season ahead. Have fun & scale new heights. Regards Daniel Williams President Read more

Senior Competition JV Rules_2021-2022

Please see a copy of the update JV rules for season 21-22 : Link Read more

StGDCA Division 2 Representative Teams Announcement

Congratulations to the following players who have been selected in the S tGDCA Division 2 Representative Teams for 2021/22: UNDER 12 DIVISION 2 Raymond Read more

Association's COVIDsafe plan(for Community Sport)

Updated StGDCA COVIDsafe Plan (for Community Sport): Link _ stgdca covid-safety_plan (21_22) - community sport.pdf Read more

StGDCA Rep Teams for 2021/22

Congratulations to the following players on their selection in the StGDCA Representative Teams for 2021/22 Under 12's Division 1 Sayyan Doke Khandaker Read more

Rep Coaches : Appointment

Rep Coaches have been appointed as follows: Under 12 (Div 1) Cawsey Shield – Gerard Walz Under 13 (Div 1) Gee Shield – Mark Salmon Under 14 Moore Shield Read more

Events

Season Kick Off : ALL THE BEST
  The association committee members wish all the players & parent...
Delegates & Committee Meeting - Lantern Club
  DELEGATES & COMMITTEE MEETING   Date : 22/11/2021 Time : 7...

Association Top Performers - Select a Grade to View

RankNameRunsGradeRound 
1 David Simmonds112First Grade4
2 Luke A Turner89First Grade2
3 Matt P Coutts69First Grade2
4 Nathan J Power60First Grade1
5 Paul Speechly60First Grade2
6 Taine J Martin59First Grade1
7 Nathan J Power59First Grade2
8 Dom Ellis56First Grade4
9 JOSHUA BROWN56First Grade2
SGDCA Competitions
Show:
Select Grade:
GRADE RND DATE HOME TEAM   AWAY TEAM
Under 11A1 (Stage 1) 5 4 Dec 21
Kingsgrove
   def by  
Beverly Hills Eagles
Under 11A2 (Stage 1) 5 4 Dec 21
Ramsgate RSL Blue
   def by  
Ramsgate RSL Gold
Under 11A2 (Stage 1) 5 4 Dec 21
Mortdale Heights
   def by  
Illawarra Catholic Club
Under 11A2 (Stage 1) 5 4 Dec 21
Penshurst West Sixers
   def  
South Hurstville / Carss Park
Under 11 (Stage 1) Non-Comp 5 4 Dec 21
Beverly Hills Eagles
   def by  
St Josephs Riverwood
Under 11 (Stage 1) Non-Comp 5 4 Dec 21
Illawarra Catholic Club
   def by  
South Hurstville / Carss Park
Under 11 (Stage 1) Non-Comp 5 4 Dec 21
Penshurst West
   def by  
Ramsgate RSL
Under 13A (Stage 2) 5 4 Dec 21
Revesby Heights CC
   def by  
Strathfield CC
Under 13A (Stage 2) 5 4 Dec 21
Mortdale Heights
   def  
St Josephs Riverwood CC
Under 13A (Stage 2) 5 4 Dec 21
Panania East Hills RSL
   def  
Bankstown Sports JCC
Under 13A (Stage 2) 5 4 Dec 21
Summer Hill CC
   def  
St Christophers CC
Under 13B (Stage 2) 5 4 Dec 21
Mortdale Heights
   def by  
Ramsgate RSL Blue
Under 13B (Stage 2) 5 4 Dec 21
Ramsgate RSL Gold
   def by  
St Josephs Riverwood Red
Under 13B (Stage 2) 5 4 Dec 21
St Josephs Riverwood Blue
   def by  
Carss Park Kings
Southern Sydney Girls Cricket 4 4 Dec 21
Mortdale Heights
   def by  
South Hurstville / Carss Park

Facebook